Kuidas ära tunda petukirja

Tere veebihuviline!

Tänapäeva digitaliseerunud maailmas on e-mail muutunud igapäevaseks suhtlusvahendiks. Kahjuks on meie e-maili postkastid hakanud täituma erinevate petukirjadega. Jagan täna teiega mõningaid näpunäiteid, kuidas neid ära tunda ja end petukirjade eest kaitsta.

1. Kontrolli saatja aadressi

Petukirjade levinum trikk on kasutada võltsitud saatja e-maili aadresse, et see näiks kirja saajale usaldusväärne, sageli luuakse võimalikult sarnane e-maili aadress, näiteks info@lhvpank.ee (vale).
Oluline on olla tähelepanelik ja kontrollida hoolikalt saatja aadressi, eriti kui kiri sisaldab raha või isiklikke andmeid puudutavat teavet.

2. Õigekiri võib paljastada petturi

Petturid kasutavad sageli kirjade kirjutamiseks Google translate tõlget ning seetõttu võib kiri täis olla ebaloogilisi lauseid, vigu õigekirjas või grammatikas.

3. Ära ava kahtlaseid linke

Petukirjades võidakse sind sageli meelitada vajutama kahtlastel linkidel, mis võivad viia sind petturite loodud pahavara või võltsitud veebilehtedele. Enne lingile vajutamist ole ettevaatlik, vajutamise asemel liiguta hiirekursor lingi kohale, et all vasakul on näha lingi URL.

4. Kontrolli saatjat ja kirja ehtsust, vajadusel võta otse ühendust organisatsiooni või ettevõttega

Kui saad kahtlase e-kirja, mis väidab end olevat mõne organisatsiooni või ettevõtte esindaja siis ära kasuta kirjas leiduvaid kontakte, vaid leia ametlik veebileht ning võta seal olevate kontaktide kaudu nende otse ühendust.

5. Ära lase end hirmutada või ära meelitada

Petukirjade tavaline skeem on kirja saaja ära hirmutada või ära meelitada, et sa jagaksid oma isiklikke andmeid või teeksid rahalisi ülekandeid. Jää rahulikuks ning mõtle selgelt, võta endale aega kirja analüüsimiseks. Kui sul on kahtlusi siis küsi nõu lähedastelt või usaldusväärsetelt allikatelt.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et meie e-posti turvalisus on meie endi kätes. Me keegi ei ole täielikult kaitstud petukirjade eest, kuid nende äratundmine ja nendele õigeagselt reageerimine võib oluliselt vähendada pettuse ohvriks langemise riski. Oluline on olla tähelepanelik, kriitiline ja teadlik petukirjade ohtudest, siis suudame end ka nende eest paremini kaitsta.

Ärge kartke küsida abi!